Rajd o Puchar Wójta Gminy Gorzyce 2017 Relacja

Witam po szczęśliwie zakończonym Rajdzie o Puchar Wójta Gminy Gorzyce 2017.

Rajd ten pozostanie w mojej pamięci na długie lata . Nasz rajd rozpoczął się smutnym akcentem przed uroczystym otwarciem rajdu każdy kto był na bazie rajdu uczcił minutą ciszy pamięć po naszym koledze Grzegorzu Karwocie. Po tragicznym wypadku motocyklowym Grzesiek zmarł kilka dni przed rajdem z czym długo nasze środowisko nie potrafiło się pogodzić . By pokazać wszystkim że Grzesiek był dla nas jak brat zawodnicy na trasę wyruszyli z zawieszonymi na antenkach czarnymi wstęgami lub naklejonym na prawym reflektorze czarnym pasem.  Grzesiek pozostanie długo w naszej pamięci i mam nadzieję że wielu z nas będzie mogło pożegnać kolegę na tej “Ostatniej Mecie”

Długo sobie układałem co napisać o samym rajdzie i nie mógł bym inaczej zacząć jak od podziękowań ekipie z Cieszyna którą dowodził Piotr Ciosk . Mowa rzecz jasna o osobach zabezpieczenia czyli “Safety” którzy spisali się na medal i to w dodatku medal złoty. Jak dla mnie czyli organizatora to właśnie Safety jest Bohaterem Rajdu. Mało że pilnowali bezpieczeństwa na trasie to potrafili bezproblemowo dogadać się z mieszkańcami którzy potrzebowali się wydostać z posesji. Dziś po rajdzie rozmawiając z mieszkańcami zbierałem w imieniu ekipy Piotrka same pochwały . A to że Safety bez zgrzytu posprzątało śmieci które w bezczelny sposób wyrzucił ktoś z ośrodka wypoczynkowego na trasę rajdu to już świadczy tylko o tym jakimi są profesjonalistami. Tylko profesjonalne Safety rozumie że nawet głupie butelki po piwie stanowią dla załogi bardzo poważne niebezpieczeństwo . Z drugiej strony jakim trzeba być człowiekiem by wyrzucać podczas takiej imprezy w obecności tylu świadków śmieci z własnego terenu na trasę przejazdu rajdu . Głupota, czy jeszcze coś większego ? I tu kolejny raz przekonałem się że warto było zainwestować w Cieszyńskie Safety. Brawo dla wszystkich z zabezpieczenia i chylę czoła zwłaszcza że warunki pogodowe nie rozpieszczały .

To tyle jeżeli chodzi o to co na rajdzie jest najważniejsze, czyli o bezpieczeństwo.

Skoro było bezpiecznie to było wesoło . Atmosfera jak to zazwyczaj bywa na rajdzie była wspaniała bo wszystko udało się przeprowadzić tak jak sobie to zaplanowaliśmy . I tak o godzinie 10:00 odcinki były już od godziny gotowe do startu a na “Bazie” ruszyła odprawa . Na odprawie zostaliśmy ciepło przyjęci przez Wójta Gminy Gorzyce pana Daniela Jakubczyka który pogratulował zawodnikom pasji w którą wkładają tyle serca i pracy. Były też podziękowania dla nas i dla Gminnego Centrum Kultury w Gorzycach oraz Ośrodka Kultury z Czyżowic reprezentowanego przez panią Olgę Nachlik i Katarzynę Korzonek .

Po przywitaniu nas przez gospodarza głos zabrał asp.sztb.Piotr Łyczko który dokonał przed odprawą objazdu trasy i sprawdził czy wszystko jest zgodne z planem bezpieczeństwa. Funkjonariusz Policji wspomniał o bezpieczeństwie i zachowaniu szczególnej ostrożności podczas pokonywania drogi dojazdowej pomiędzy odcinkami  gdzie można spotkać wielu rowerzystów .

Podczas odprawy rajdu swoje pięć minut miała też gazeta “To je Rally” która miała u nas swój debiut wydawniczy podczas którego zaprezentowano pierwszy numer tego magazynu. Jako osoba prowadząca portal internetowy, muszę powiedzieć że jednak papierowe ma swój czar i gorąco zachęcam do prenumeraty tego magazynu. Już wkrótce zamieszczę reklamę magazynu z wszystkimi potrzebnymi danymi gdyż uważam że pomysł pani Agnieszki Sroki  redaktora naczelnego gazety jest co najmniej rewelacyjny. Brawo na reszcie możemy przeczytać o tym co dzieje się na naszym podwórku .

Sam zaś rajd wystartował planowo o 10:30 i z bazy rajdu Kierownicy Bazy Damian i Mateusz Durczok wypuścili na trasę pierwszą załogę z nr 1.

Zawody przebiegły bez większych przeszkód pomimo że wiele osób miało co do tego obawy po zapoznaniu się z trasą rajdu. Zwracano uwagę na szybkość osiąganą podczas pokonywania pierwszego odcinka oraz liczne zakręty odcinka drugiego. Zawodnicy po zapoznaniu gratulowali pomysłu na przebieg trasy i jego urozmaicenie pomimo kilku długich szybkich prostych . A że trasa była wymagająca wobec załóg to nie obyło się bez kilku “przygód” i “zwiedzania zielonego” Tu największą przygodę przeżyły cało i zdrowo załogi Fiata 126p w obsadzie Robert i Ewelina Pakuła oraz załoga z Czech, Pavel Kolacansky i Michaela Machotova w samochodzie Skoda 110r . Kolejny raz sprawdziła się klatka bezpieczeństwa którą od tej rundy wprowadziliśmy jako obowiązek w wyposażeniu startującego samochodu.

Smaku całej imprezie dodała pewnie ulewa która na 3 i 4 pętli zamieniła przyczepny asfalt w szkło . I tu załogi musiały dokonać wyboru na jakich oponach kontynuować rajd oraz wznieść się wyżyny własnych umiejętności by w tak ciężkich warunkach poprawić lub utrzymać dotychczasowy wynik . W pewnym momencie wspólnie z moim współorganizatorem Maćkiem Migurą musieliśmy podjąć decyzję o tym czy nie przerwać rajdu ze względu na ulewę . Jednak po sprawdzeniu trasy przez zespół SafetyCar z Szombierek Rally Cup tj. Izabela i Ireneusz Łasa  potwierdzili do CKRu że trasa rajdu jest wciąż bezpieczna . Wraz z Maćkiem puściliśmy rajd dalej i zawody ukończono planowaną czwartą pętlą co ucieszyło zawodników i kibiców . Tym ostatnim należą się słowa uznania po tym jak nawet ulewa nie była w stanie przerwać ich dopingu dla zawodników. Dziękujemy też za tak liczne przybycie na trasę rajdu i jak mi wspominało Safety za nienaganny doping i sposób przebywania w pobliżu trasy.

Rajd zapamiętam jako coś co potwierdziło fakt że “w kupie siła” gdyż na przebieg całego rajdu ogromny wpływ miała współpraca pomiędzy organizatorami trzech różnych pucharów czyli Rajdowy Puchar Śląska EL Instal i Szombierki Rally Cup i nasz Rajdowy Puchar Portalu Rajdowka.pl  Gdy w kraju panuje wojna o trójpodział to my robimy coś odwrotnego. Tu należy wymienić takie osoby jak Izabela i Ireneusz Łasa ,Agnieszka Sroka oraz Artur Bal i Grzegorz Czarnik wraz z ekipą. Szczególne podziękowania należą się również osobom które mają swój wkład w ten rajd czyli Ewa Migura, Daria Gajdosz, Kamila Durczok, Mateusz Durczok, Damian Durczok, Adam Jeleń, Krzysztof Ziętek Andrzej Nawrot i wielu innym osobom które przyczyniły się do tego że rajd znalazł uznanie w oczach zawodników .

Bardzo serdecznie chcę też podziękować załodze Marek Szpunar/Klaudia Szpunar które zapowiedziały się w Mitsubishi Lancer EVO 6 . Załoga ta jednak nie dotarła do nas i całą kwotę wpisowego przeznaczyli na dalszy rozwój tego co robi rajdowka.pl . Piękny gest Marku i wiem że nie oczekiwałeś specjalnych podziękowań ale ja inaczej nie potrafię .

Na koniec podsumowując tak jeszcze przed podaniem wyników, chciałem podziękować wszystkim służbom zabezpieczającym tą imprezę czyli Ochotniczej Straży Pożarnej Gminy Gorzyce , Policji KPP Wodzisław Śl i funkcjonariuszom Policji z Gorzyc oraz ratownikom z firmy FIREMED. Jako organizator pomimo zmęczenia i braku snu było to dla mnie wielkie święto i mam nadzieję że czeka mnie jeszcze kilka tak wspaniałych imprez.

Teraz czas podać wyniki i pogratulować bo trasa może niebyła najtrudniejszą w kraju ale swoje wymagania stawiała wobec zawodników, zwłaszcza po opadach ulewnego deszczu.

I tak oto wygląda Gwiazdozbiór Gorzyc.

Klasa “Generalka Mroauto.pl”

1.  Sikora / Sikora     Subaru Impreza

2. Blacha / Gruszecki  Subaru Impreza

3. Kożdoń / Szkucik   Subaru Impreza

Klasa K4

1.  Sikora / Sikora     Subaru Impreza

2. Blacha / Gruszecki  Subaru Impreza

3. Kożdoń / Szkucik   Subaru Impreza

Klasa K3

1. Kurowski / Kurowska Renault Clio

2. Sanecznik / Sanecznik Honda Civic Type R

3. Majerski / Satława Renault Clio Sport

Klasa K2

1. Plinta / Górniak Honda Civic

2. Wiśniewski / Wiśniewski Daewoo Lanos

3. Henkel / Boldys Citroen Saxo VTS

Klasa K1

1. Semik / Matusik  Fiat Seicento

2. Sanecznik Jr. / Sanecznik  Suzuki Swift

3. Walaszek / Satława  Fiat Seicento

Klasa CENTO

1. Danielczyk / Czembor  Fiat Cinquecento

2. Grodziński / Mazur  Fiat Seicento

3. Bugiel / Piątkowska  Fiat Seicento

Klasa RWD

1. Jarząbek / Jarząbek  BME E36

2. Górecki / Hybiorz  BME E36

3. Olbryś / Nycz  BME E36

Gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych startach .