Rajd Śląska 2018 – Informacje.

 

Rajd Śląska 2017 - niedziela (fot. Marcin Hennek) 

 

Trzy cykle i 112 km rywalizacji – program Rajdu Śląska 2018

 

 • 9 oesów o łącznej długości 112,02 km tworzy trasę Rajdu Śląska dla zawodników rywalizujących w mistrzostwach Polski i Motul HRSMP.
 • Zapętlone odcinki, więcej emocji – na oesach Suszec i Chybie kibice obejrzą po dwa przejazdy załóg z RSMP i HRSMP.
 • Wyzwania w śląskim czempionacie – na uczestników RSMŚl czekają próby po 9,5 i 15,25 km (podzielone na dwie części).
 • Start na Stadionie Śląskim, prolog w Mikołowie, wieczorne ściganie w Chorzowie i meta w Żorach – sprawdzona formuła Rajdu Śląska.

 

Do walki o punkty i jak najlepsze wyniki na trasę tegorocznego Rajdu Śląska wyruszą zawodnicy rywalizujący w trzech cyklach. Pierwszym z nich są Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski, a Rajd Śląska jest czwartą rundą zmagań o miano najlepszego kierowcy rajdowego w kraju. Na śląskich odcinkach specjalnych sprawdzą się także kierowcy i piloci w rajdówkach sprzed lat, którzy ścigają się w ramach Motul Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Zawody organizowane przez Automobilklub Ziemi Tyskiej będą piątą rundą Motul HRSMP. Liczną grupę będą stanowić uczestnicy trzeciego z cykli – Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska. To oznacza, że w Rajdzie Śląska kibice będą mogli obejrzeć w akcji wiele różnorodnych samochodów – od najnowocześniejszych konstrukcji z napędem na cztery koła po rajdówki sprzed kilkudziesięciu lat.

 

Rajd Śląska 2017 - niedziela (fot. Maciej Niechwiadowicz)

Podobnie jak w ubiegłym sezonie, także i w tym roku rajd wystartuje ze Stadionu Śląskiego, który jest współorganizatorem imprezy. W piątek, 29 czerwca o 17:00, jako pierwsi na rampę startową w „kotle czarownic” wjadą zawodnicy z RSMŚl, po nich stawka Motul HRSMP i na koniec – RSMP. Następnie wszystkie załogi – w tej samej kolejności, w której wjeżdżały na start – udadzą się na dwa wieczorne odcinki specjalne. Piątkowe ściganie rozpocznie się w centrum Mikołowa (od 19:00), a zakończy na oesie przy Stadionie Śląskim (od 20:00).

 

Z kolei w sobotę, 30 czerwca najpierw do rywalizacji ruszą zawodnicy z RSMP, następnie Motul HRSMP i RSMŚl. Ci ostatni, zgodnie z regulaminem regionalnego cyklu, przejadą krótszy wariant trasy, na którym jednak nie zabraknie wyzwań w postaci długich oesów, takich jak OS Chybie (9,5 km). Na zakończenie rajdu stawka mistrzostw Śląska będzie się ścigać na dystansie 15,25 km, na który składają się dwie, rozgrywane bezpośrednio po sobie, partie oesu Bzie (Bzie 1 – 8 km i Bzie 2 – 7,25 km).

 

Rajd Śląska 2017 - niedziela (fot. Janusz Boruta) 

 

W programie rywalizacji w ramach rund RSMP i Motul HSRSMP ciekawostką dla kibiców będą odcinki Chybie (19,82 km) oraz Suszec (10,4 km) – oba z zapętloną trasą. To oznacza, że kibice stojący w jednym miejscu, każdą z załóg obejrzą dwa razy. Sobotnia rywalizacja – zarówno dla mistrzostw Śląska, jak i mistrzostw Polski będzie podzielona na dwie pętle, między którymi rajdówki będzie można zobaczyć podczas serwisu na Stadionie Śląskim. Zmagania zakończy drugi przejazd odcinka Suszec, po którym zawodnicy udadzą się na metę do Żor.

 

Łącznie w programie Rajdu Śląska dla załóg z RSMP i Motul HRSMP przewidziano dziewięć oesów o całkowitej długości 112,2 km. Natomiast zawodników walczących w RSMŚl czeka 49,2 km ścigania podzielone na osiem prób sportowych.

 

Rajd Śląska 2017 (fot. Janusz Boruta)

 

Harmonogram 2. Rajdu Śląska (4. runda RSMP, 5. runda Motul HRSMP, 3. runda RSMŚl)

 

Piątek, 29 czerwca (2 odcinki specjalne, łącznie 3,4 km):

 

17:00 – ceremonia startu (Chorzów, Stadion Śląski)

19:00 – OS1: Mikołów (1,9 km)

20:00 – OS2: Stadion Śląski (1,5 km)

 

Sobota, 30 czerwca (RSMP i HRSMP: 7 odcinków specjalnych, łącznie 108,62 km / RSMŚl: 6 odcinków specjalnych, łącznie 45,8 km):

 

07:00 – Serwis A: 15 min. (Chorzów, Stadion Śląski)

8:25 – OS3: Suszec (10,4 km, 0 km dla RSMŚl)

9:25 – OS4: Bzie (18,89 km, 8 km dla RSMŚl)

10:25 – OS5: Chybie (19,82 km, 9,5 km dla RSMŚl)

11:25 – OS6: Suszec (10,4 km, 5,8 km dla RSMŚl)

13:00 – Serwis B: 30 min. (Chorzów, Stadion Śląski)

 

15:00 – OS7: Bzie (19,82 km, 8 + 7,25 km dla RSMŚl)

16:00 – OS8: Chybie (19,82 km)

17:45 – OS9: Suszec (Power Stage, 10,4 km)

19:10 – Ceremonia mety (Żory)

 

Patronat honorowy nad Rajdem Śląska 2018 objął Marszałek Województwa Śląskiego. Zawody są współfinansowane z budżetu Województwa Śląskiego.

 

Partnerami imprezy są: miasto Mikołów, Stadion Śląski, miasto Chorzów, miasto Żory, AVIA Silesia Oil, Auto Zięba, ibudhaus, AZT Events oraz Time4. Organizatorem imprezy jest Automobilklub Ziemi Tyskiej.

 

Patronat medialny nad zawodami objęli partnerzy Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski: radio RMF FM, radio RMF Maxx, telewizja Superstacja oraz portale Wirtualna Polska i Autoklub. Patronatem Rajd Śląska objęły także Dziennik Zachodni, naszemiasto.pl, Rajdy24.pl, Classicauto, Rally and Race i Kronika Rajdów.

 

Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Śląska – informacje:

 

Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Śląska to cykl rajdów okręgowych, organizowanych przez automobilkluby zrzeszone w Polskim Związku Motorowym (ZO Katowice). Rundy zaliczane do RSMŚl to jednodniowe rajdy, o łącznej długości odcinków specjalnych od 25 do 50 km. Mogą brać w nich udział kierowcy posiadający licencję RN (licencja rajdowa I stopnia), oraz piloci posiadający licencję R, RN, lub R-codriver. Kierowcy z licencją R (licencja rajdowa II stopnia) mogą startować tylko w klasie Gość. Do zawodów dopuszczone są samochody posiadające aktualną lub wygasłą licencję FIA/PZM oraz samochody klasy Open. Wszystkie pojazdy muszą posiadać wyposażenie bezpieczeństwa zgodne z regulaminem mistrzostw.

 

W sezonie 2018 kalendarz mistrzostw tworzy sześć rund, w których zawodnicy ścigają się po asfaltowych odcinkach specjalnych:

 

 • Rajd Baborowa – 13-14 Kwietnia, Baborów;
 • Rajd Ziemi Bocheńskiej – 1-2 czerwca, Bochnia;
 • Rajd Śląska – 29-30 czerwca, Chorzów;
 • Rajd Wisły – 14-15 września, Wisła;
 • Rajd Grodzki – 6-7 października, Biecz/Jasło;
 • Rajd Barbórka Cieszyńska – 16-17 listopada, Cieszyn.

 

Rajd Śląska 2017 - piątek (fot. Marcin Hennek) Program


 

Przebieg rajdu samochodowego wyznacza harmonogram, którego załogi muszą przestrzegać, tj. meldować się określonym czasie w określonych miejscach – tzw. punktach kontroli czasu. Odcinki specjalne (OS) rozgrywane są w pętlach, najczęściej od dwóch do pięciu oesów. Między poszczególnymi pętlami załogi zjeżdżają do parku serwisowego, zlokalizowanego najczęściej w bazie rajdu. Mechanicy mogą naprawiać samochody wyłącznie w parku serwisowym i mają na to wyznaczony czas – również określony w harmonogramie zawodów.

Jak używać harmonogramu rajdu?

 • Godziny podane w harmonogramie oznaczają czas dla pierwszej załogi;
 • Kolejność i godziny startu kolejnych załóg określają listy startowe – dokumenty wydawane przez organizatora;
 • Załogi ruszają na trasę rajdu pojedynczo – jedna za drugą, w jedno- lub dwuminutowych odstępach czasu;

Rajd Śląska 2018 będzie jednocześnie rundą aż trzech cykli – Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska i Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Wszystkie załogi będą rywalizować na tych samych trasach – w piątek na odcinkach otwierających w Mikołowie i na Stadionie Śląskim, a w sobotę na oesach na południe od Mikołowa i Żor.

 

Co zobaczyć?

 • Odcinek testowy (Bieruń – piątek, godz. 12.00-15.00) – jeszcze przed oficjalnym startem rajdu zawodnicy mają możliwość wykonania kilku przejazdów rozgrzewkowych, by dobrać odpowiednie ustawienia swoich samochodów.
 • Ceremonia startu (Stadion Śląski – piątek, godz. 17.00) – uroczyste otwarcie rajdu odbędzie się wewnątrz Stadionu Śląskiego.
 • Prolog w Mikołowie (Mikołów – piątek, godz. 19.00) – pierwszy odcinek specjalny rajdu zostanie rozegrany na ulicach w centrum Mikołowa. Wcześniej na mikołowskim rynku będzie można skorzystać z wielu atrakcji dla dzieci i dorosłych.
 • Odcinek specjalny Stadion Śląski (Stadion Śląski – piątek, godz. 20.00) – widowiskowa próba na alejkach wokół stadionu. Próba rozgrywana jest już po zmroku co dodaje jej atrakcyjności.
 • Odcinki specjalne (Bzie, Chybie, Suszec – sobota, godz. 8.25-19.00) – prawdziwa rywalizacja będzie toczyć się na odcinkach specjalnych.
 • Rally Fan Park (Stadion Śląski – sobota, godz. 10.00-16.00) – na błoniach stadionu zmieści się nie tylko park serwisowy rajdu, ale także Rally Fan Park – duże nagromadzenie atrakcji, nie tylko dla kibiców rajdowych. Dmuchańce, akcje edukacyjne policji, zabytkowe samochody oraz pokaz historycznych i nowoczesnych militariów to tylko niektóre punkty programu
 • Meta rajdu (Żory, Rynek – sobota, godz. 17.45) – na żorskim rynku odbędzie się ceremonia mety rajdu. Tu poznamy zwycięzców i zobaczymy jak odbierają nagrody i polewają się szampanem. Do południa na rynku w Żorach odbędą się pokazy westernowe przygotowane przez miasteczko Twin Pigs i wiele innych atrakcji
 
Harmonogram Rajdu Ślaska 2018 (4. runda RSMP 2018) Pobierz plik PDF
Harmonogram Rajdu Ślaska 2018 (5. runda HRSMP 2018) Pobierz plik PDF
Harmonogram 6. Rajdu Mikołowsko-Żorskiego 2018 (3. runda RSMŚL 2018) Pobierz plik PDF

 


Jak kibicować


Rajd Śląska | © 2017 Janusz Boruta

Ceremonia startu
Rajd Śląski wystartuje ze Stadionu Śląskiego w Chorzowie. Rampa startowa w tym roku znajdzie się na bieżni stadionu. Po jej przejechaniu załogi pojadą na trasę pierwszego odcinka w Mikołowie, by powrócić na drugi oes rajdu, wytyczonego wokół stadionu.

Rajd Śląska | © 2017 Mirosław Jąkała | www.miroslawjakala.pl

Odcinki specjalne
To tu dzieje się najwięcej – na odcinkach specjalnych załogi rywalizują o ułamki sekund starając się jak najszybciej pokonać trasę. Charakterystyczny ryk silników, strzelające rury wydechowa, zapach klocków hamulcowych i rajdowego paliwa – kto raz był na oesie, zapamięta to na zawsze.
Wybierając się kibicować na odcinkach specjalnych rajdu pamiętajcie o:

 • Sprawdzeniu dnia i godziny rozgrywania danego odcinka. W harmonogramie rajdu podana jest godzina startu pierwszej załogi. Wcześniej jednak wyruszają samochody funkcyjne – po przejeździe samochodów A, B, C i 000 nie wolno już poruszać się po trasie oesu. Dlatego warto przyjechać odpowiednio wcześniej.
 • Zaplanowaniu dojazdu do interesującego nas punktu. W naszym przewodniku znajdziecie interesujące miejsca, do których możecie się łatwo dostać. Dojeżdżając na miejsce pamiętajcie, żeby zaparkować w taki sposób, by nie zablokować drogi ewakuacyjnej i wyjazdu innym kibicom. Warto zawrócić wcześniej samochód, by później mieć łatwy wyjazd.
 • Zabraniu odpowiedniego do pogody stroju – pamiętajcie, że po starcie odcinka nie będziecie już mogli się po nim przemieszczać. Jeżeli nie chcecie przez cały czas stać, zabierzcie coś do siedzenia – karimatę czy wędkarskie krzesełko.
 • Przestrzeganiu poleceń służb porządkowych i zabezpieczenia oesu.

Rajd Śląska | © 2017 Mirosław Jąkała | www.miroslawjakala.pl

Park serwisowy
Tu mechanicy dokonują cudów, naprawiając zepsute rajdówki w kilkanaście minut. Wymiana skrzyni biegów może im zająć zaledwie 12 minut! To też miejsce, gdzie zawodnicy mają chwilę czasu i jest szansa na pamiątkowe zdjęcie lub autograf.
Pamiętajcie o:

 • Sprawdzeniu harmonogramu. Podany jest tam czas wjazdu pierwszej załogi i czas trwania danego serwisu.
 • Przestrzeganiu zasad – nie wolno wchodzić za barierki ustawione przy każdym stanowisku. To strefa przeznaczona wyłącznie dla mechaników i członków zespołu.
 • Ostrożności – w parku serwisowym obowiązuje ograniczenie prędkości do 30 km/h, wciąż jednak trzeba uważać na jadące rajdówki.

 


Jak dojechać


Zapraszamy na odcinki specjalne Rajdu Sląska! Wybraliśmy dla Was najbardziej atrakcyjne miejsca, z łatwym dojazdem!

Przewodniki po oesach
OS1 Mikołów Pobierz plik JPG
OS2 Stadion Śląski Pobierz plik JPG
OS3/6/9 Suszec Pobierz plik JPG
OS4/7 Bzie Pobierz plik JPG
OS5/8 Chybie Pobierz plik JPG

Mapy


 
Trasa Rajdu Śląska 2018 / 6. Rajdu Mikołowsko-Żorskiego (RSMP/HRSMP/RSMŚl) – dzień 1 (piątek, 29 czerwca) Pobierz plik JPG
Trasa Rajdu Śląska 2018 (RSMP/HRSMP) – dzień 2 (sobota, 30 czerwca) Pobierz plik JPG
Trasa 6. Rajdu Mikołowsko-Żorskiego (RSMŚL) – dzień 2 (sobota, 30 czerwca) Pobierz plik JPG
OS1 Mikołów Pobierz plik JPG
OS2 Stadion Śląski Pobierz plik JPG
OS3/6/9 Suszec Pobierz plik JPG
OS4/7 Bzie Pobierz plik JPG
OS5/8 Chybie Pobierz plik JPG
OS Testowy Pobierz plik JPG

 


Wyniki Online

http://wyniki.pzm.pl/2018/slask/RSMP/itinerary


 

 


Rajd Śląska – listy zgłoszeń:


Plik PDF: Lista zgłoszeń do Rajdu Śląska 2018 – 4. runda RSMP
Plik PDF: Lista zgłoszeń do Rajdu Śląska 2018 – 5. runda Motul HRSMP
Plik PDF: Lista zgłoszeń do Rajdu Śląska 2018 – 3. runda RSMŚl

 

 

Mam nadzieję że pogoda dopisze i będziemy kibicować tak jak rok temu. Pozdrowienia dla super ekipy 

 

 

A było na co patrzeć ….

 

 

Do zobaczenia na trasie rajdu.

Pozdrawiam Robert Durczok.

 

 

Partnerzy

Patronat

Sponsorzy

Partner HRSMP

Imprezę napędzają

Organizator

Partnerzy

Partnerzy medialni RSMP

Patroni medialni