Szombierki bez zmian, czy SRC po nowemu ?

Pierwsze koty za płoty, można by powiedzieć o pierwszej rundzie SRC w tym roku. Wielu z startujących zawodników zastanawiało się, jak bardzo zmienią się Szombierki po zmianie organizatora? Wielu z nich już kilka tygodni przed startem próbowało mnie podpytywać, jak wielkich zmian mogą się spodziewać w kwestii samej organizacji pucharu. Jako osoba związana z różnymi imprezami w taki czy inny sposób, bardzo niechętnie odpowiadałem na te pytania. Nie chciałem wydawać opinii o zawodach, które były jeszcze przed nami, bo wierzyłem, że Karol i Piotr sprostają zadaniu. W kilku rozmowach z zawodnikami przed zawodami, często padały słowa, że “bez Irka to już nie będzie to samo”. Może i racja, ale i tak mnie dziwiło, że ludzie tak szybko już wyrobili sobie opinię o tym, co dopiero miało nastąpić.

Cieszę się, że już w końcu jesteśmy po tej pierwszej rundzie i mamy już obraz tego jak mogą wyglądać Szombierki bez dotychczasowych organizatorów. Czy faktycznie dziś można powiedzieć, że to już nie takie Szombierki, do jakich przyzwyczaiła nas poprzednia ekipa? No cóż, Czesław Niemen był piosenkarzem i piosenkarzem jest też ten, kto obecnie śpiewa jego utwory. Czy jest ktoś z dzisiejszych piosenkarzy, który może zrobi to lepiej niż sam Niemen? Hm, wszystko zależy od punktu widzenia. Jeżeli założymy, że oryginalna piosenka to stu procentowy wzorzec w najlepszym wykonaniu to jego odtworzenie w ustach dzisiejszych piosenkarzy będzie wręcz niemożliwe. No chyba, że ktoś posiada struny głosowe identyczne, jakie miał Niemen a do tego potrafił tak samo oddychać i przeżywać emocje podczas wykonania. Myślę, że by odtworzyć piosenkę będącą wzorcem, trzeba by po prostu być samym Niemenem. Ale gdyby tak przyjąć, że Niemen wykonując swoje utwory uważał piosenkę, nie jako wzorzec a jedynie jako utwór, który miał cieszyć słuchacza i tym samym dać słuchaczowi troszkę rozrywki.

Czy automatycznie nie pojawia się nam oto taka możliwość, że dziś jest może ktoś, kto zrobi to lepiej od samego Niemena? I w tym momencie pojawia się taka możliwość, że wychodzi jakiś piosenkarz i śpiewa tak, że jego wykonanie zapadnie nam w pamięci do końca życia. Tak też było podczas jednego programu Mam Talent gdzie po zaśpiewaniu utworu Niemena przez małą dziewczynkę, były osoby które twierdziły, że ta piosenka w ustach dziewczynki wywoływała większe wzruszenie niż w oryginale. Oczywiście doskonale sobie zdajemy sprawę, że Niemen po prostu zaśpiewał piosenkę tak jak potrafił najlepiej, ale miał o tyle łatwiej, że nie musiał dążyć do wzorowego odtworzenia, tylko do wykonania. Dziewczynka natomiast miała już nieco trudniejsze zadanie, aby wzorcowo odtworzyć utwór musiała godzinami nad tym pracować i trenować. Jak widać nie jest łatwo zrobić idealnie to samo, co zrobił ktoś inny przed nami. Ale nie jest też powiedziane, że chociaż zrobimy to troszkę inaczej to nie osiągniemy uznania i sympatii innych. Jest też również możliwe, że znajdzie się ktoś, kto stwierdzi, że zrobiliśmy to lepiej niż poprzednik.

Kto wie może i Karol z Piotrem właśnie stają teraz przed taką szansą? W stu procentach wiemy, że nie będzie im łatwo zrobić dokładnie to samo, co robiła poprzednia ekipa. Jednak czy my sami potrzebujemy dokładnie takich samych imprez, jakie pamiętamy z ubiegłych lat? A może my po prostu potrzebujemy dobrych imprez, które dają nam masę frajdy i dobrej zabawy? Ja właśnie mam taką nadzieję, że Szombierki będą nie tylko czymś, co będziemy mile wspominać z lat ubiegłych. Mam nadzieję, że Szombierki będą czymś, co w tym roku da nam masę wspaniałych emocji i dużo radości z każdej rundy.

Nie chcę w tym miejscu tylko słodzić i upiększać, bo mam świadomość kilku wpadek organizacyjnych podczas pierwszej rundy. Brak porannej odprawy czy też temat mety “STOP” może i budzą kontrowersje, ale czy są w stanie przekreślić to ile dobrej pracy wykonali organizatorzy? Myślę, że konstruktywne uwagi pozbawione zbędnego hejtu, bardzo pomogą w organizacji kolejnej rundy i będą paliwem do dalszego działania. To prawda, że poprzedni organizator wysoko zawiesił poprzeczkę, ale nikt też nie wie czy tą poprzeczkę nie można ustawić jeszcze wyżej. I tego właśnie życzę nowym organizatorom, by Szombierki wciąż przyciągały tym co było dotychczas, oraz tym, co dopiero nas czeka.

Do zobaczenia w czerwcu na Szombierkach.

red. Robert Durczok

fot. Grzegorz Matla

 

 

Szombierki Rally Cup 2019 “Round 1” in YouTube

 

 

Watch this video on YouTube.

 

 

Watch this video on YouTube.

Watch this video on YouTube.