rajdowka.pl

Barbórka Warszawska – Ogólnopolskie Kryterium Asów

Rajd Barbórki Warszawskiej, najczęściej skracany po prostu do Rajdu Barbórki, od momentu powstania nie jest związany z żadnym cyklem imprez. To symboliczne zakończenie sezonu, podczas którego zgromadzonej w stolicy publiczności prezentują się polskie i zagraniczne gwiazdy rajdów samochodowych, ale także wyścigów i rallycrossu.

Podstawowe informacje

Ten krótki rajd jest całkowicie rozgrywany w mieście – na ulicach Warszawy. Trasa obejmuje między innymi takie dzielnice jak Żerań czy Bemowo, a niezmienny pozostaje odcinek końcowy – zarezerwowany dla czołówki kierowców – odbywający się w Śródmieściu, na ulicy Karowej. Terminem rozgrywania rajdu jest grudzień, zgodnie z nazwą okolice święta barbórki, czyli czwartego dnia miesiąca. Rajd Barbórki rozgrywany jest niemal nieprzerwanie od lat sześćdziesiątych (przy czym za rok pierwszego rajdu przyjmuje się bądź to 1962, bądź to 1964 – o czym można przeczytać w artykule na portalu Wikipedia) XX wieku. Nie odbywał się jedynie w okresie stanu wojennego (1981-1982), a także w latach 1984-1986 w związku z kryzysem społeczno-gospodarczym.

Historia

Rajd Barbórka 200745. Rajd Barbórki 2007
Źródło: commons.wikimedia.org. Autor: Maggot666PL
Jeszcze przed wybuchem drugiej wojny światowej najlepsi kierowcy w Polsce mieli zwyczaj spotykania się w grudniu na podsumowanie sezonu i zawody, których wynik nie liczył się do żadnych klasyfikacji. Tradycję tę Automobilklub Polski postanowił wznowić na początku lat 60. XX wieku. Dokładny rok pierwszego rajdu nie jest znany. Wyniki odnotowuje się od sezonu 1964, jednak niektóre źródła oraz numeracja rajdów wskazują na to, iż Rajd Barbórki odbywał się już od roku 1962. Jako pierwsi zwycięzcy, z edycji 1964, zapisali się w annałach Franciszek i Alicja Postawkowie. Co ciekawe, także w kolejnych dwóch lata triumf na swoim koncie zapisywało małżeństwo, tylko że wtedy byli to Sobiesław i Ewa Zasadowie.
Przez kolejne lata Rajd Barbórka gromadził czołówkę nie tylko polskich kierowców rajdowych. Występowali w nim i wygrywali tacy zawodnicy jak, chronologicznie: Lelio Lattari, Błażej Krupa, Marian Bublewicz, Janusz Kulig… Jako impreza symboliczna rzadko gościła niebezpieczne wypadki. Najbardziej znaczącym była kraksa na trzecim odcinku specjalnym, gdzie zderzyły się czołowo samochody dwóch załóg, Ludwiczak/Pieniak oraz Szerla/Oziębło. Po hospitalizacji drugiego z tych duetów rajd został przerwany. Zaliczono wyniki po drugim odcinku specjalnym.
Do roku 1983 Rajdy nosiły numer od pierwszego wzwyż. W roku 1987 odbył się natomiast, niespodziewanie 25. Rajd Barbórki. Stąd też zmagania w roku 2012 nosiły jubileuszowy, pięćdziesiąty numer.
Jak słusznie zauważył Rafał Warecki w zapowiedzi 48. edycji Rajdu , jest to „wydarzenie, w którym rywalizacja o sekundy schodzi na drugi plan”, a liczy się widowisko, dobra zabawa i radość kibiców. Tradycją jest już, że na Rajd Barbórki zaprasza się także kierowców wyścigowych o ustalonej renomie oraz zawodników znanych z torów rallycrossowych. Na specjalny odcinek finałowy na ulicy Karowej dostają zaproszenie najlepsi zawodnicy Barbórki, ale także wyjątkowi goście – znane postacie ze świata rajdów, takie jak wielokrotny mistrz świata, Sébastien Loeb. Od roku 2011 natomiast organizatorzy dodatkowo ubarwili zawody poprzez stworzenie kategorii „Klasa Legend” przeznaczonej dla szczególnie zasłużonych kierowców lub wyjątkowych pojazdów. W pierwszej edycji w kategorii tej zmagali się między innymi Longin Bielak, Adam Polak oraz Zbigniew Szwagierczak.

Triumfatorzy i rekordziści

Rajd Barbórka 201149. Rajd Barborka 2011
Źródło: commons.wikimedia.org. Autor: Michał Barwiński
Dominatorem Rajdu Barbórki jest Kajetan Kajetanowicz, którego zwycięska passa trwała niemal przez całą drugą dekadę XXI wieku. Kajetanowicz najczęściej też triumfował na odcinkach specjalnych i zostawał liderem rajdu. Drugą legendą warszawskiego rajdu jest natomiast Tomasz Kuchar. Ten rallycrossowy kierowca w latach 2007-2012 tylko raz dał się pokonać, i to nie byle komu, bo Bryanowi Bouffierowi z Francji, trzykrotnemu Rajdowemu Mistrzowi Polski. Kuchar ma też na koncie najwięcej startów w Rajdzie Barbórki.
Czterokrotnie w tym warszawskim rajdzie zwyciężali Marian Bublewicz oraz Paweł Przybylski. Byli wśród zwycięzców również inni legendarni kierowcy: wzmiankowany wcześniej Postawka, a w nowszych czasach Leszek Kuzaj (trzykrotnie), Janusz Kulig oraz Krzysztof Hołowczyc. Z kolei zagraniczni triumfatorzy zmagań w stolicy to wspomniany już Bouffier oraz Lelio Lattari. Włoski kierowca wygrał w sezonie 1968, kiedy podzielił zwycięstwo z Włodzimierzem Markowskim, a potem już samodzielnie w roku 1974.
Od sezonu 2006 w Rajdzie Barbórki rokrocznie startuje około stu ekip, niewiele mniej dojeżdża do mety zmagań. Absolutnie rekordowy był pod tym względem rok 2009: na starcie 47. Rajdu Barbórka stanęło aż 125 samochodów! Na finiszu zameldowało się jednak 96.